Wycieczka do Torunia

W dniach 18-19.05.2017r. klasy 2b i 2d udały się na wycieczkę do Torunia. Uczniowie mieli okazję zwiedzić i poznać historię miasta, oraz dowiedzieć się kilku ciekawostek na jego temat. Ważną postacią dla miasta jest Mikołaj Kopernik, z którego sylwetką zapoznały się dzieci odwiedzając miejsca związane z Jego osobą.
Nie zabrakło trakcji tj. zwiedzanie Fortu IV, gdzie dzieci poznały system fortyfikacji i obrony twierdzy. Ponad to wzięły udział w grach i zabawach sportowych tj. wykonywanie prawidłowych przysiadów fortecznych (w dwóch drużynach), przeciąganie liny, czy wyścigi rzędów.
Kolejnym punktem na mapie Torunia było Muzeum Żywego Piernika, gdzie dzieci wybrały sie w dwie podróże w czasie. Pierwsza przenosi nas do średniowiecza, w którym – pod okiem Mistrza Piekarskiego i uczonej Wiedźmy Korzennej - poznają wszelkie rytuały związane z wypiekiem piernika. Własnoręcznie przygotują ciasto, by później, przy użyciu drewnianych form, wypiec z niego toruńskie specjały. Własnoręczne wykonanie pierników było nielada atrakcją.
Druga zaś, przedstawia manufakturę z przełomu XIX/XX wieku, oryginalne niemieckie maszyny służące do wypieku piernika, zabytkowy piec, kolekcję woskowych form. Chętni mogli ozdobić pierniki lukrem, biorąc udział w warsztatach dekorowania prowadzonych przez artystkę malarkę.