21 marca - Światowy Dzień Zespołu Downa czyli Dzień Kolorowej Skarpetki

Drodzy Rodzice, Uczniowie, Nauczyciele!

21 marca (poniedziałek) będziemy obchodzić Dzień Kolorowej Skarpetki, czyli Światowy Dzień Zespołu Downa.

Dlaczego 21 marca? Nie bez przyczyny.

Data symbolizuje trisomnię 21 chromosomu, którego dodatkowa kopia znajduje się w komórkach organizmów osób z Zespołem Downa. Kolorowe skarpetki to symbol solidaryzowania się z chorymi na Zespół Downa. Święto ustanowione zostało w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Celem dnia jest podniesienie świadomości na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa.

Zwracamy się z prośbą o założenie dwóch różnych kolorowych skarpetek „nie od pary”. Kolorowe skarpetki na całym świecie są tego dnia wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Każde dziecko ma bowiem prawo do radości, do smuteczków, do szczęścia, do zabawy, do łez, do miłości itd. – bez względu na rodzaj czy stopień niepełnosprawności, bez względu na pochodzenie czy kolor skóry.
W tym dniu wykonamy zdjęcia.

Dziękujemy serdecznie za włączenie się w akcję.

Paderewska Katarzyna
Lelewska Katarzyna